Proizvodnja metala i deponiranje ostava u brončanom dobu
Proizvodnja metala u razdoblju brončanog doba na prostoru središnje Europe doživljava svoj procvat. To je uvjetovano iskorištavanjem dubljih ležišta bakrenih ruda i izvorima kositra. Istraživanje ispituje, na osnovi interdisciplinarnog pristupa, izvore sirovina, njihovu preradu i distribuciju do mjesta proizvodnje gotovih predmeta. Analiziraju se predmeti koji su dio tog proizvodnog procesa, a to su kalupi za lijevanje metala, posude za taljenje bakra te predmeti za obradu brončanih predmeta (dlijeta, pile, punce, nakovnji i dr.). Ovo posljednje često je inventar pojedinih ostava brončanih predmeta, stoga se proučava i fenomen deponiranja ostava u okviru zajednica brončanog doba te njihova namjena i karakter (votivne ostave, ostave ljevača bakra). Propituje se mogućnost lokalne proizvodnje metala u pojedinim naseljima i/ili postojanje većih proizvođačkih središta.
Snježana Karavanić, Hrvoje Kalafatić
Lokaliteti:
- Kalnik – Igrišče
- Čepinski Martinci-Dubrava
- Podravina (Šoderica, zbirka Zvijerac)
Literatura:
- Karavanić, S. 2007, Prerada i proizvodnja metala u naselju Mačkovac-Crišnjevi, Prilozi Instituta za arheologiju u Zagrebu 23, 29-52.
- Karavanić, S., Mihaljević, M. 2002, Ostava iz Mačkovca, VAMZ 34, 7-36.
- Vrdoljak, S. 1992, Nalazi kalupa s lokaliteta Kalnik-Igrišče kao primjer metalurške djelatnosti kasnog brončanog doba u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Opuscula Archaeologica 16, 75-87.
- Snježana Karavanić, Brončano doba i recikliranje brončanih predmeta, U: Recikliraj, ideje iz prošlosti (urednice Ina Miloglav, Andreja Kudelić, Jacquelin Balen), Zagreb 2017. 99-111.