Pogrebni obredi i običaji Ise u razdoblju od 4. do 1. st. pr. Kr.
Istražuju se pogrebnih običaja Ise, od 4. do 1. st. pr. n. e., koji se ogledaju u materijalnim ostacima sačuvanim na nekropolama grada. Grad Isa, kojeg su prema pisanim izvorima, na otoku Visu, osnovali sirakuški Grci, jedini je grčki grad u Hrvatskoj s otkrivenim nekropolama. Riječ je o djelomično istraženim pogrebnim krajolicima na položajima Martvilo i Vlaška njiva. Analizira se prostorni raspored i vrsta grobne arhitekture, način odlaganja i modifikacije tijela pokojnika, položaj i vrsta grobnih priloga, označavanja mjesta pokopa, te ostaci pogrebne gozbe (tijekom sahrane, ili kao dio kasnijih komemorativnih aktivnosti). Interpretacija ovih aspekata omoguća nam, između ostalog, sagledavanje aktivne uloge pojedinca i zajednice u kontekstu isejske pogrebne tradicije, kao i uvid u potvrđivanje i kreiranje rodnih, dobnih i individualnih identiteta tijekom pogrebnih aktivnosti.
Literatura:
- Ugarković, M., 2013, Crvenofiguralni riblji tanjur iz Ise, Vjesnik za arheologiju i povijest dalmatinsku, Split 2013, 75-98.
- Ugarkovic, M. 2017, On Funerary Rites Of Hellenistic Issa- An Early Pilum Find And Its Cultural Significance, Journal Of Dalmatian Archaeology And History, Vol. 110, 135-172.