Između reupotrebe i inovacije: razumijevanje mikroregionalnih strategija naseljavanja u kasnoj antici na istočnom Jadranu – Re:Set (IP- 2024-05-6792)
Kasna antika, u najširem poimanju, razdoblje je značajnih političkih, ekonomskih, fiskalnih i okolišnih promjena. Iako se o njima još raspravlja, nedvojbeno su uzrokovale opću nestabilnost, zbog koje su, kao odgovor i strategija rješavanja, uvedene manje i veće inovacije, koje su dovele do značajnih društvenih, vjerskih i kulturnih transformacija. Ti se procesi reflektiraju u krajoliku kroz nekoliko globalno prepoznatih, snažno regionaliziranih, a ponekad i kontrastnih pojava, poput promjena u postojećim urbanim i ruralnim naseljima, pojava novih, često utvrđenih lokaliteta, te novonastala teritorijalna organizacija. Načini i vremenski okviri u kojima je istočni Jadran sudjelovao u tomu valu preobrazbi još uvijek su nedovoljno razjašnjeni kako u detaljima tako i u društvenim implikacijama. Za razumijevanje društvenih odgovora zajednica istočnog Jadrana na višestruke izazove kasnoantičkih globalnih i specifičnih regionalnih procesa potrebno je prikupiti i analizirati različite nove podatke na mikroregionalnoj razini. Kroz interdisciplinarna arheološka istraživanja usmjerena na detaljno dokumentiranje stratigrafskih sekvenci, prikupljanje novih i raznovrsnih podataka, njihovu analizu i precizno datiranje, ovim će se istraživanjem identificirati inovacije i transformacije u naseljavanju u ruralnom i urbanom kontekstu, na dvama različitim područjima rimske Dalmacije: sjeverne Liburnije (Kvarner, Sjeverno Hrvatsko primorje) i središnjeg obalnog dijela istočnoga Jadrana. Odabrane studije slučaja (otok Rab i Danilo – rimski Rider) omogućit će usporedbu lokaliteta s različitim razvojnim putanjama, okolišnim i krajobraznim značajkama te time upotpuniti dosadašnje spoznaje o odnosu između urbanih, ruralnih i utvrđenih lokaliteta kasnoantičke Dalmacije, stvarajući nove podatke potrebne za uključivanje istočnoga Jadrana u šire rasprave o kasnoj antici.
Stranica projekta: u izradi
Trajanje projekta: 16. prosinca 2024. – 15. prosinca 2027. g.
Voditeljica projekta: Ana Konestra (Institut za arheologiju)
Istraživačka skupina: Goranka Lipovac Vrkljan (Institut za arheologiju), Fabian Welc (Institut za arheologiju Sveučilišta Kardinala Stefana Wyszyńskog u Varšavi), Kamil Rabiega (Institut za arheologiju Sveučilišta Kardinala Stefana Wyszyńskog u Varšavi), Małgorzata Zaremba (Institut za arheologiju Sveučilišta Kardinala Stefana Wyszyńskog u Varšavi), Agnese Kukela (Sveučilište u Latviji), Anita Dugonjić (Arheološki muzej u Zagrebu), Toni Brajković (Muzej Grada Šibenika), Paula Androić Gračanin (Doktorska škola Sveučilišta Kardinala Stefana Wyszyńskog u Varšavi), Bartosz Nowacki (Doktorska škola Sveučilišta Kardinala Stefana Wyszyńskog u Varšavi, Fakultet Artes Liberales, Sveučilište u Varšavi)