Viša znanstvena suradnica
[javascript hidden email address]
Dr. sc. Marina Ugarković rođena je u Splitu, a studij arheologije diplomirala je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je potom 2015. godine stekla i doktorat na temu pogrebnih obreda grčkog grada Ise (Vis, istočni Jadran).
Od 2009. godine zaposlena je na Institutu za arheologiju; prvo kao znanstvena novakinja pa postdoktorandica, a od 2019. godine na stalnom znanstvenom radnom mjestu. Dvije godine provodi kao gost-istraživač i stipendist na Sveučilištu u Beču i Austrijskoj akademiji za znanost u Beču.
Od kraja 2023. godine obnaša dužnost predsjednice znanstvenog vijeća i voditeljice znanstvenog odjela Instituta za arheologiju. Voditeljica je i uspostavnog istraživačkog projekta Hrvatske zaklade za znanost Transformiranje jadranskog kozmosa: otočnost, povezanost i glokalni identiteti predrimske Dalmacije (UIP-2020-02-2419; 2021-2026) te znanstvenog projekta Instituta za arheologiju Transformacije identiteta kroz prošlost (TIPS, 2024-2027). Suvoditeljica je međunarodnog Trogir Through Time projekta. Kao suradnica je prethodno sudjelovala na trima znanstvenim projektima pri Institutu za arheologiju (MZOS Antička topografija, HRZZ RED, MZO-DAAD bilateralni projekt) te više međunarodnih znanstvenih projekata od kojih se posebno ističu Cambridge Keros projekt te projekti Austrijskog arheološkog instituta Die Hafen-Nekropole von Ephesos i Urban fabric of Lousoi.
Voditeljica je sustavnih i zaštitnih arheoloških istraživanja u grčkim gradovima u Dalmaciji, Starome Gradu na otoku Hvaru (Pharos) i Visu na otoku Visu (Issa), a bila je višegodišnja voditeljica arheoloških istraživanja na Paklenim otocima (Sv. Klement), u Stobreču i Trogiru te post-terenskih istraživanja u Grčkoj, kao i sudionica na nizu arheoloških iskopavanja lokaliteta u Hrvatskoj (Nakovana, Salona, Tilurij, Isa, Trogir), Grčkoj (Keros, Naxos, Priiatikos Pyrgos, Lousoi) i Turskoj (Efez).
Dobitnica je Josip Brunšmid nagrade Hrvatskog arheološkog društva, te više stipendija: Republike Austrije za postdoktorsko usavršavanje, Austrijske akademije za znanost Joint Excellence in Science and Humanities, Norveškog Instituta u Ateni, kao i Sveučilišta u Grazu. Provela je niz studijskih boravaka za stručno/znanstveno usavršavanje u Austriji, Njemačkoj i Grčkoj.
Organizirala je više međunarodnih skupova u Hrvatskoj, Grčkoj i Austriji te je izlagala na preko 40 međunarodnih skupova i održala više međunarodnih pozvanih predavanja. Od 2015. godine članica je Upravnog odbora International Association for Research on Pottery of the Hellenistic Period (IARPothP). Djeluje kao recenzentica znanstvenih radova i projekata, mentor/komentor doktorandima i diplomatima, suurednica je nekoliko zbornika radova i monografija, dok različitim aktivnostima (javna predavanja, izložbe, objave u medijima,....) nastoji svoja istraživanja približiti široj javnosti.
Glavni znanstveni interesi su joj arheologija Jadrana i Mediterana, s naglaskom na prostor srednjeg Jadrana i razdoblje druge polovice prvog tisućljeća pr. n. e., helenizam i protopovijesno razdoblje, grčki gradovi i indigene zajednice u srednjoj Dalmaciji, nekropole i arheologija pogrebnih obreda, procesi kulturnih transformacija, identiteti, materijalna kultura, helenistička keramika, arheometrija keramike i otočna arheologija.